Badminton savez Srbije | 10.09.2024.
Letnje Paraolimpijske igre, održane u Parizu od 28. avgusta do 8. septembra 2024. godine, okupile su preko 4.500 sportista iz svih krajeva sveta koji su se takmičili u 22 različita sporta, boreći se za prestižnih 549 zlatnih medalja. Uz vrhunske sportiste, važnu ulogu na ovom spektaklu imali su i sudije, a Srbija je ove godine imala svog predstavnika u badmintonu. Goran Jelesijević, prvi srpski sudija sa BWF licencom, dostojno je predstavljao našu zemlju. Njegovo učešće ne samo da potvrđuje ugled Srbije na međunarodnoj badminton sceni, već i doprinosi daljem razvoju sudijske zajednice u Srbiji.
1. Kako ste se osećali kada ste saznali da ćete suditi na Paraolimpijskim igrama u Parizu? Koliko vam to znači na ličnom i profesionalnom planu?
Očekivao sam izbor za sudiju na Paraolimpijskim igrama, jer sam dugo radio na tome. Posle nekoliko parabadmintonskih turnira i Svetskog prvenstva na Tajlandu, stekao sam potrebno iskustvo. U Parizu sam bio jedan od najmlađih BWF sudija po stažu, budući da sam BWF licencu stekao tek 2022. godine. Velika mi je čast što sam bio među 24 izabrane sudije, a to mi mnogo znači jer pokazuje da se trud isplatio. Posebno bih se zahvalio Svetskoj badminton federaciji i Evropskoj badminton konfederaciji na ukazanom poverenju, kao i Badminton savezu Srbije koji je od samog početka bio uz mene. Moram napomenuti da pričamo o procesu koji traje preko decenije i bez te podrške ne bih bio u prilici da sudim na Paraolimpijskim igrama ove godine.
2. Koji trenutak sa Paraolimpijskih igara vam je ostavio najjači utisak, bilo u vezi sa takmičenjem ili atmosferom?
Boravak u Olimpijskom selu bio je poseban, jer sam imao priliku da upoznam mnoge srpske sportiste i članove delegacije. To je jedno od najdražih iskustava sa ovog turnira. Ceremonija otvaranja Paraolimpijskih igara bila je spektakularna. Uživo sam mogao da pozdravim sportiste koji su nosili zastavu Srbije tokom defilea, što je sjajan osećaj. Jedan od glavnih utisaka svakako je atmosfera u La Šapel areni, koja je uglavnom bila ispunjena do poslednjeg mesta, a posebno kada su francuski sportisti nastupali. Navijanje i pevanje nisu zaostajali za onima na Olimpijskim igrama. Pogotovo poslednjeg dana takmičenja kada su domaći takmičari osvojili dva zlata.
3. Kako se Paraolimpijske igre razlikuju od drugih takmičenja na kojima ste sudili? Šta ih čini posebnim?
Generalno, atmosfera na para turnirima je sjajna. Oseća se koliko sportisti podržavaju jedni druge, kako na terenu, tako i van njega. Fer-plej je značajno izraženiji, a nivo poštovanja među sportistima je na izuzetno visokom nivou. Sama činjenica da su Paraolimpijske igre najveće sportsko para takmičenje na svetu dodatno pojačava sve ove aspekte.
4. Kako ocenjujete nivo takmičenja u badmintonu i kakav je bio vaš doživljaj suđenja na ovim igrama? Najzanimljiviji mečevi?
Na Paraolimpijskom turniru u badmintonu takmičio se sam vrh svetskog parabadmintona. Izuzetno mali broj takmičara uspeo je da se plasira, pa je od samog starta svaki meč bio uzbudljiv i neizvestan. Sve kategorije bile su sjajne, ali bih posebno izdvojio kategoriju SH6 kao najuzbudljiviju. Iako na papiru nisu važili za favorite, mešoviti dubl iz SAD-a, Majls Krajevski i Džejsi Sajmon, osvojili su simpatije publike, ne samo francuske već i svetske, i uspeli da se plasiraju u finale.
5. Koliko smatrate da vaše prisustvo na Paraolimpijskim igrama doprinosi ugledu Srbije i razvoju sudijske zajednice kod nas?
Smatram da sam svojim nastupom u Parizu, kao i odnosom prema svim predstavnicima Srbije, kako u Olimpijskom selu, tako i na ceremoniji otvaranja, dostojanstveno predstavio našu zemlju, ali i Badminton savez Srbije, koji je svih ovih godina stajao iza mene. Iskreno se nadam da sam prvi u nizu sudija iz Srbije koji će imati priliku da sude na ovako prestižnom događaju, te da će veliki broj naših sudija u budućnosti dostići nivo BWF licence i suditi na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama.
6. Tokom igara, susretali ste se sa sudijama i sportistima iz različitih sportova. Kakva je bila atmosfera među njima i kako su se ponašali tokom takmičenja?
Broj pozitivnih komentara koje sam dobio u Parizu zaista je impresivan. Para sportisti, kao i tehnički zvaničnici i članovi delegacija, gaje veliko međusobno poštovanje. Sama činjenica da smo kao sudije bili deo ovih igara svedoči o nivou našeg suđenja. Ovom prilikom bih želeo da čestitam svim sportistima na plasmanu, jer je kvalifikacija za Paraolimpijske igre izuzetno teška i predstavlja ogroman uspeh. Posebne čestitke upućujem osvajačima medalja, koji su pravi kapital ove zemlje. Nadam se da će njihovi uspesi biti inspiracija mladim ljudima da se okrenu sportu.
7. Šta ste naučili iz ovog iskustva na Paraolimpijskim igrama i kako će vam to pomoći u daljoj karijeri?
Pre svega, upoznao sam veliki broj para sportista, trenera i zvaničnika iz različitih sportskih disciplina, i svaki susret sa njima dodatno je izgradio moje poštovanje prema njima. Para sport je specifičan jer uključuje sportiste iz osetljivijih grupa, što njihove sportske uspehe čini još značajnijim i vrednijim poštovanja.
8. Kako vidite budućnost paraolimpijskog badmintona i na koji način mislite da se sudijska zajednica u Srbiji može dalje razvijati?
Parabadminton je jedan od najuspešnijih sportova na Paraolimpijskim igrama, i to s razlogom. Izuzetno je atraktivan, posećen i praćen. Veliki broj zemalja otkupio je TV prava, a hala je uvek bila puna. Siguran sam da su organizatori i Međunarodni paraolimpijski komitet izuzetno zadovoljni. Verujem da je budućnost parabadmintona na Paraolimpijskim igrama sigurna. Što se tiče sudija, nadam se da će naše sudije u budućnosti imati priliku da sude međunarodne parabadmintonske turnire i steknu iskustvo koje će ih unaprediti u karijeri, kao i osetiti jedinstvenu atmosferu ovih turnira.